Kilo Vermek ve Formunuzu Korumak İçin 4 Kural

0 9

Kilo vermek ve formunuzu korumak için 4 önemli kural… Hiç kimse bir diyete bağlı kalmaktan haz etmez. Belirli bir diyete uzun zaman bağlı kalmak yerine kilo vermenin yöntemlerini öğrenip hayat tarzımız yapmak ve artık bir alışkanlık olarak edinmek doğru bir hamle olacaktır. Bu durum iyi  ve sağlıklı  yaşam tarzı  seçenekleri ile mümkündür. Bu 4 kuralı inceleyin ve sizin için en uygun olan sağlıklı yaşam tarzınızı bu kurallar öncülüğüne belirleyin. Bu sayede hem kilo sorununuz çözüm bulsun hem de formunuzu koruyun.

   1- AKTİF BİR YAŞAMINIZ OLSUN

Hayatınızın her gününün aktif olması önemlidir. Pasif bir yaşam tarzı sizi rehavete sürükler ve bu da bir kilo tetikleyici durumdur. Bu aktiflik hayatınızda sadece kilolarınızdan kurtulana kadar kalmamalı aksine hayatınızın bir parçası olmalıdır. Bu aktiflik konusunda kendinize güven duymalısınız ve türlü mazeretler ile taviz vermemelisiniz. Bu şekilde fazla kilolarınızdan kurtulmak ve devem eden yaşantınız içerisinde formunuzu her zaman korumak ve sağlıklı bir yaşam sürmek kaçınılmaz olacaktır. Bu aktiflik hayatınızı her yönüyle kuşatmalıdır. Örneğin bir alış veriş merkezinde asansör yerine merdiven tercih ederseniz vücudunuz aktifleşir ve hareket sağlar. Bu denli ufak hareketler bile siz farkında olmadan kalori yakmanıza neden olur. Aktif olun, formda kalın.

   2- AŞIRI VE SIK TÜKETMEYİN 

Aktif olmak bu durumun olmazsa olmazıdır. Fakat aktif olmak denilince aklınıza midenizi enerji için tıka basa doldurmak geliyorsa büyük bir yanlışın içindesiniz. Aktif olmak demek çok yemek yiyerek enerji depolamak demek değildir. Aşırı fazla tüketim sizi aktiflikten alıkoyar ve pasifliğe zorlar. Bunun yerine çok fazla abartmadan mineral bakımından zengin gıdalar, vitamin bakımından dolgun yemekler ve hafif tatlılar gayet idealdir. Bu konuda aşırılığa kaçmamak için kendinize müsamaha göstermeyin. Daha sonra olumlu gelişmelerin farkına vardığınızda, vücudunuzda ki güzel görünümü ve değişimi keşfettiğinizde kendinizi takdir edeceksiniz ve vücudunuzu fit tutabilmek için daha çok sağlığınıza ve yaşamınıza özen göstereceksiniz.  Bu yol sizi sevdiklerinizden ( yeme- içme) ve keyif aldığınız her şeyden mahrum bırakmadan size sağlıklı bir yaşam olanağı sunabilecek.

  3- BİR YEMEK PLANI OLUŞTURUN 

Sağlıklı ve güzel bir yaşam tarzı istiyorsanız eğer, düzenli yemek ve bir yemek planı şart. Yemek planı sağlıklı bir yaşam tarzı için çok önemlidir. Kendiniz için bir yemek planı hazırlamak elbette ki sizi heyecanlandıracaktır fakat bu yemek planını hazırlarken bazı hususlar göz ardı edilmemelidir. Bu planının genelini özellikle yağ oranı  az olan gıdalar oluşturmalıdır. Bunu sağlamak için bazı yağ içermeyen yemeklerin tarifine ulaşabilirsiniz ve planınızı uygulamaya koyarsınız. Sağlıklı ve lezzetli yemekler hayatınızın değişmeyen tercihleri olursa sağlıklı ve güzel bir yaşam kaçınılmazdır. Ayrıca bir yemek planı yapmak demek alışverişe gittiğinizde sadece listede ki gıdaları almanız demek değil kendinize ekstra olarak uygun gördüğünüz ve yağ konusunda sizi tavize sevk etmeyecek atıştırmalıklar da ekleyebilirsiniz. Bu şekilde kafanız da sağlıksız gıdalar adına hiç bir düşünce ve oluşmaz ve güzel bir yaşama merhaba deme fırsatını yakalarsınız.

  4-  SAĞLIK KONUSUNDA YARDIMCI BİR ARKADAŞ 

Kilo vermek ve formunuzu korumak için 4 önemli kural…  Size bu süreçte destek olabilecek ve motive edebilecek bir arkadaş edinebilirsiniz. Sizi her an ikaz edebilecek, sağlık konusuna özen gösteren bir arkadaş size bu sürece alışmanın zorlukları karşısında ilaç gibi gelebilir. Sizi her zaman doğru seçimler yapmanız konusunda doğru yönlendirebilecek bir arkadaş sizin açınızdan çok yaralı olur. Daha önce bu konuda deneyimleri var ise sizinle paylaşarak alışma sürecinde size en büyük desteği belirlemiş olduğunuz bu arkadaşınız verebilir.  Örneğin bu arkadaşınız daha önce bu deneyimi yaşamış ve olumlu sonuçlar aldığını gördüğünüz bir kişi olursa sizi motive etmesi daha da kolay bir hal alacaktır.  Kısacası bu şekilde bir arkadaş sizin için harika bir esin kaynağı olabilir. Doğru seçimleriniz sizi başarılı sonuçlara ulaştıracaktır. Her konuda en önemli etken ve kavramlardan oluşan arkadaş etkeni bu konuda da kaçınılmaz önemli bir yere sahiptir.

Eğer kilolarınızdan kurtuldunuz ise, yapmak isteyeceğiniz şey formunuzu korumak olmalıdır. Bu durum ise güzel bir yaşam tarzı için hayatımızda doğru ve sağlıklı seçimler olmasını gerektirir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.