Kış Lastiği Uygulaması Sona Eriyor!

0 29

Türkiye de her yıl olduğu gibi bu yılın kış mevsiminde başlamış olan kış lastiği takma zorunluluğunun bitmesine az kaldı. Şehirler içi ve şehirler arası ticari ve yolcu taşıyan araçlarda takması zorunlu olan kişisel arabalar da ise çevre ve can güvenliği açısından önemli olan kış lastiği uygulaması 1 Nisan itibari ile sona erecektir.

Kanunlar gereğince eşya ve yolcu taşıyan araçların zorunlu olarak takması gerektiğini ve bu durumun Türkiye de ki illerin ilkim koşullarına göre zorunlu tutmakta. Kış lastiği uygulamasının denetimi emniyet genel müdürlüğü ve jandarma genel komutanlığı tarafından kontrol noktalarında veya belirlenen şehir içi ve şehir dışı noktalarda yapılıyor. Kurallara uymayan kişilere 885 Türk lirası para cezası uygulanıyor.

Neden Kış Lastiği Takmalıyız? 

Herhangi bir olumsuz hava şartlarına karşı hazırlanmış olan kış lastikleri sayesinde arabaya yüksek yol tutuşu ve ani fren yapma gibi özellikleri sağlar. Bu lastikler aynı zamanda şehir içi ve şehir dışı gibi olumsuz hava koşullarında daha güvenli ve akıcı olmasını sağlar. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.